Nudyzm rodzinny

Ruch naturystyczny cieszy się niesłabnącą popularnością już od początków XX wieku. Choć historia nudyzmu jest dość burzliwa i nierzadko również bardzo kontrowersyjna, jego ideologia pozostaje ściśle związana z przyrodą, ekologią oraz dbałością o zdrowie własne i innych.

Jedną z popularniejszych „odmian” naturyzmu jest tak zwany nudyzm rodzinny. Jako, że jednym z głównych założeń naturystów jest wspólne pokazywanie się nago w miejscach do tego przeznaczonych, nierzadko spotykają się oni w gronie rodzinnym lub razem z najbliższymi przyjaciółmi, by razem wypoczywać na świeżym powietrzu bez zbędnej odzieży. Nie ulega wątpliwości, iż opalanie się topless w obecności członków najbliższej rodziny sprzyja wyzbyciu się skrępowania czy wstydu. Warto wiec od takiego rodzaju nudyzmu rozpocząć przygodę związaną z popularnym na całym świecie ruchem naturystów.

Na plażach całego świata, w łaźniach i saunach, kompleksach basenów i w ośrodkach wypoczynkowych w najsłynniejszych kurortach i uzdrowiskach, ale również w Polsce, nad Bałtykiem spotkać można obecnie wiele rodzin naturystycznych, wspólnie plażujących, kąpiących się lub opalających. Najbliższa rodzina czyli rodzice i dzieci bez skrępowania spotykają się z innymi nudystami na plażach w Hiszpanii, Chorwacji czy nawet w Niemczech.

Naturystą można zostać w każdym wieku, pod warunkiem, że odpowiednio dba się o zdrowie oraz estetykę ciała i schludny wygląd. Nic więc dziwnego, że starsi zwolennicy ruchu naturystycznego chętnie zabierają swoje dzieci na wspólny wypoczynek na plaży lub w saunie dla naturystów. Co więcej, celem nudyzmu jest również wpajanie zasad ekologii oraz dbałości o przyrodę, co w przypadku najmłodszych z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Poprzez wspólne z najbliższą rodziną zbliżenie do przyrody, zwolennicy naturyzmu okazują również szacunek wobec swojego ciała oraz innych ludzi, także anty-nudystów. Wychowanie w duchu wzajemnej tolerancji może więc okazać się dobrym sposobem na wpojenie dzieciom podstawowych zasad etyki i moralności. Poza tym przebywanie nago w gronie najbliższych pozwala wyzbyć się skrępowania i przygotować na wypoczynek w większej grupie nudystów.

Nudyzm rodzinny praktykuje się obecnie w wielu krajach, zarówno za granicą (na przykład w Czechach, Chorwacji i na Węgrzech) jak i w kraju. Polskie plaże nudystów znajdują się w szczególności w okolicach Półwyspu Helskiego, zaś najsłynniejszą z nich jest bez wątpienia plaża w Chałupach. Podobnie jak zagraniczne kurorty, tak również polskie miejscowości nadmorskie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród amatorów wypoczywania nago i plażowania topless.